Akcja „Żonkile” – relacja

19 kwietnia nasza szkoła wzięła udział w akcji ,,Żonkile”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, by uczcić osiemdziesiątą pierwszą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas
II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie podczas II wojny światowej.

Tego dnia uczniowie klasy 1a rozdawali papierowe żonkile. Uczniowie i pracownicy naszej szkoły nosili tego dnia ten żółty kwiat
na znak solidarności z dobrem i przeciwstawienia się złu, dyskryminacji i wykluczeniu.

Nauczyciel historii przeprowadził w klasie 1 i 2 zajęcia z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez Muzeum Polin. Uczniowie obejrzeli film „Zdążyć przed Panem Bogiem” na podstawie reportażu Hanny Krall.

Przedsięwzięcie najlepiej opisują sami organizatorzy: „Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.(…) Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych”.

Skip to content